Erasmus – Burgas

W dniach 01 – 07 września 2015 delegacja nauczycieli Zespołu Szkół Katolickich gościła w Szkole Nauk Ścisłych i Matematyki im. N. Obreshkova w Burgas w Bułgarii. W skład delegacji wchodzili p. Dyrektor Małgorzata Gajda, koordynator projektu p. Magdalena Rutkowska oraz nauczyciel j. angielskiego p. Przemysław Kopczyński. W Burgas spotkali się przedstawiciele wszystkich 4 szkół biorących udział w projekcie – nauczyciele i dyrektorzy z Bułgarii, Polski, Turcji i Włoch. Celem wizyty było przedstawienie realizacji zadań podjętych w ramach programu Erasmus Plus, sprecyzowanie celów na kolejne etapy programu, ustalenie dokładnego kalendarium działań na najbliższe miesiące, przypomnienie zasad finansowania projektu, wymiana doświadczeń oraz analiza dokumentacji niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania projektu.

Oprócz spotkań roboczych delegacje uczestniczyły również w lekcjach języka niemieckiego, języka rosyjskiego oraz matematyki mogąc w ten sposób poznać warsztat i metody pracy bułgarskich kolegów oraz atmosferę nauczania w bułgarskiej szkole. Szkoła im. N. Obreshkova jest jedną z najlepszych szkół w Bułgarii – słynie z wysokiego poziomu nauczania przede wszystkim nauk ścisłych. Jej uczniowie z sukcesem biorą udział w olimpiadach i konkursach matematyczno-fizycznych na całym świecie – w Azji, Europie i Stanach Zjednoczonych. Wyniki są imponujące o czym świadczy bardzo duża ilość pucharów, dyplomów i innych nagród eksponowanych w gablotach na szkolnych korytarzach. Szkoła dba również o rozwój fizyczny swoich uczniów – do ich dyspozycji jest nowoczesny kompleks sportowy z basenem, salą gimnastyczną, siłownią i salą do uprawiania sztuk walki.

O dużej randze międzynarodowego projektu Erasmus Plus świadczy też wizyta 4 delegacji w budynku Rady Miasta, gdzie odbyło się spotkanie z zastępcą burmistrza D. Nikolovem. Podczas spotkania każda ze szkół miała okazję do autoprezentacji oraz przekazania wiedzy o regionie, w którym się znajduje. Z kolei reprezentant władz miejskich wyraził dużą radość z owocnej współpracy międzyszkolnej, podziękował nauczycielom za wielkie zaangażowanie w projekt oraz życzył dalszych sukcesów na kolejnych etapach jego realizacji. Zachęcił również zebranych gości do bliższego zapoznania się z bogatą kulturą i historią Burgas i całego regionu. Po wizycie w Radzie Miasta delegacje miały więc okazję do zwiedzenia Muzeum Dziedzictwa Kulturowego, Muzeum Etnograficznego oraz centrum miasta, gdzie osobami oprowadzającymi byli świetnie przygotowani bułgarscy uczniowie.

Spotkanie 4 delegacji w Burgas zakończyło się sukcesem. Nastąpiła bardzo pożyteczna wymiana doświadczeń, podjęte zostały nowe decyzje, wyjaśnione zostały pewne problemy nieuniknione w tak dużym projekcie, co na pewno zaprocentuje w niedalekiej przyszłości.

Dzień pierwszy

Nasz pierwszy dzień w bułgarskim Burgas rozpoczęliśmy od pokazu talentów uczniów szkoły, która uczestniczyła w projekcie. Oglądaliśmy tańce ludowe, występ dziewczyn tańczących hip-hop i kilka innych pokazów. Słuchaliśmy gry na fortepianie dwóch chłopaków oraz śpiewu wykonywanego przez uczniów. Pod koniec zabawiał nas duet komików. Wieczorem wszyscy udaliśmy się do kawiarni, aby się zintegrować.

Dzień drugi

W drugim dni naszej wizyty u bułgarskich gości dostaliśmy możliwość lepszego zapoznania się z ich codziennym życiem. Około godziny 8.00 spotkaliśmy się przed budynkiem jednej z najlepszych szkół w całej Bułgarii. Zostaliśmy przywitani przez jedną z nauczycielek, przebraną w tradycyjny strój bułgarski. Wedle tradycji, zostaliśmy powitani kawałkiem specjalnego pieczywa. Następnie, razem ze swoimi gospodarzami udaliśmy się na dwie lekcje, aby zobaczyć z bliska jak różnią się (lub jak są do siebie podobne) formy prowadzenia lekcji. Po zakończonych zajęciach, zostaliśmy oprowadzeni po szkolę oraz nowym centrum sportowym, które robiło wrażanie.
Kolejnym punktem zaplanowanym na drugi dzień spotkania w Bułgarii, było spotkanie z władzami miasta Burgas. Niestety tylko nauczyciele zostali zaproszeni do gmachu merostwa. Podczas spotkania nauczycieli z merem, bułgarscy gospodarze podzielili nas na 5 grup. Celem tego była zabawa „Poznaj miasto” Zabawa polegała na wykonaniu zadań, które uprzednio otrzymała każda z grup. Zadania polegały głównie na fotografowaniu pobliskich zabudowań jak i ludzi którzy na co dzień zamieszkują Burgas. Po podliczeniu punktów, zwycięska drużyna w ramach nagrody otrzymała ciasto czekoladowe.

Dzień trzeci

Dzisiaj o godzinie 7.15 ( z lekkim opóźnieniem wyjechaliśmy na wycieczkę do Varny. Po trzech godzinach jazdy autokarem dotarliśmy. W Varnie zwiedziliśmy niesamowite muzeum archeologiczne, którego wystawy przybliżyły nam przeszłość tego miasta. Po wizycie w muzeum udaliśmy się do Planetarium i Obserwatorium Yuriy Gagarin gdzie mogliśmy dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o naszej galaktyce i rosyjskich astronautach oraz obejrzeć fascynujący seans na temat gwiazd i gwiazdozbiorów. Obok planetarium znajdował się również ośrodek olimpijski który mieliśmy przyjemność również zwiedzić. Następnie udaliśmy się na lunch do uroczej knajpki położonej na plaży.

Po posiłku mieliśmy więc okazję porobić zdjęcia oraz przespacerować się po plaży. Najedzeni z u,śmiechem na twarzach udaliśmy się do Nessebaru- miasta wpisanego na Ligę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Mogliśmy poznać historię tego cudownego miasteczka dzięki panu przewodnikowi, który oprowadził nas po mieście i pokazał charakterystyczne dla tej kultury kościółki. Później mieliśmy chwilę czasu wolnego na zrobienie zdjęć i przespacerowanie się po urokliwych uliczkach Nessebaru. Zaliczamy ten dzień do bardzo interesujących i udanych.