Projekt edukacyjny „Kosmiczna przygoda klasy I a”

Zainteresowanie dzieci kosmosem rozpoczęło się od realizacji bloku tematycznego „My w kosmosie”. Postanowiliśmy więc pogłębić temat wykorzystując metodę projektu. Rozpoczęliśmy od sporządzenia siatki wstępnej, diagnozującej zakres wiedzy posiadanej już przez uczniów. Następnie postawiliśmy pytania badawcze, czyli ustaliliśmy, czego chcemy się dowiedzieć.

zd.1siatka 1 zd.2 -siatka 2

Następnie, spośród tych pytań, dzieci wybrały sobie indywidualnie zagadnienia do opracowania w domu.

W tym czasie również gromadziliśmy materiały potrzebne do wykonania pojazdu kosmicznego, którym udamy się w wymarzoną podróż.

Na zajęciach plastycznych dzieci projektowały rakietę. Najważniejszym ustaleniem było, aby rakieta była tak zbudowana, aby można było  do niej wsiąść.

3 projekty rakiety

Zbudowanie tak dużego pojazdu przekraczało możliwości uczniów klasy pierwszej , dlatego  do realizacji projektu włączyli się rodzice.

Współpraca z rodzicami 4

Następnego dnia, zachwycone dzieci, przystąpiły do wykonania swoich pomysłów: obudowania rakiety folią aluminiową, montażem silników, przełączników, wyposażenia wnętrza pojazdu.

Twórcza praca dzieci 1 Twórcza praca dzieci 2

Każdego dnia dzieci przynosiły materiały o kosmosie i dzieliły się zdobytą wiedzą z rówieśnikami. W ten sposób powstała w klasie wystawa o kosmosie. Dodatkowo oglądały filmy z podróży kosmicznych, poznawały nasz Układ Słoneczny, budowały z klocków roboty.

Materiały o kosmosie 2

Zwieńczeniem pracy dzieci będzie prezentacja projektu dla rodziców, społeczności uczniowskiej i zaproszonych gości.