Konkurs „Wypłyń na głębię” – wiwat laureaci!

29 maja 2018r. w Zespole Szkół Katolickich odbyła się uroczystość wręczenia nagród laureatom IX edycji konkursu „Wypłyń na głębię”.

Honorowymi gośćmi byli ks. Biskup Ordynariusz Grzegorz Kaszak, ks. Kanclerz Mariusz Karaś, przedstawiciel Prezydenta Miasta Sosnowca pan Mateusz Bochenek Pełnomocnik Prezydenta ds. Dialogu i Komunikacji Społecznej oraz gospodarze miejsca: ks. Kanonik Andrzej Domagała i pani Dyrektor ZSK Małgorzata Gajda.

DSC02144

Konkurs, który zrodził się przed wieloma laty z wypracowań uczniowskich pisanych na lekcji religii, już na stałe wpisał się w mapę ważnych wydarzeń artystycznych naszej diecezji. Odbywa się rokrocznie pod patronatem ks. Biskupa Ordynariusz i Prezydenta Miasta Sosnowca. W tym roku temat konkursu nawiązywał do stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości i słów św. Jana Pawła II: „Patriotyzm oznacza umiłowanie tego, co ojczyste: umiłowanie historii, tradycji, języka czy samego krajobrazu ojczystego” (Jan Paweł II „ Pamięć i tożsamość”).

Celem konkursu jest:

  • stworzenie okazji do twórczej refleksji nad nauczaniem i działaniem św. Jana Pawła II,
  • ujawnianie talentów i promocja uzdolnionych twórców,
  • publikacja i wystawa najlepszych prac konkursowych literackich i plastycznych oraz publiczna recytacja tekstu poetyckiego,
  • uwrażliwienie młodych ludzi na dobro.

W słowie skierowanym do laureatów ks. Biskup Grzegorz Kaszak podkreślił, jak ważne jest kształtowanie postaw patriotycznych wśród młodych ludzi, kierowanie ich myśli ku wielkim Polakom, budzenie dumy narodowej. Natomiast pan Mateusz Bochenek zwrócił uwagę na wysoki poziom konkursu, który budzi talenty artystyczne uczniów.

Zwycięzcy konkursu recytatorskiego mieli okazję do zaprezentowania wybranych przez siebie utworów. Młodzi artyści wywołali u widzów łzy wzruszenia i szczery uśmiech.

Prace plastyczne zostały zaprezentowane na towarzyszącej uroczystości wystawie. W najbliższym czasie zostaną także opublikowane na naszej stronie internetowej. Zwycięskie prace literackie zostały opublikowane w Biuletynie i będą na pewno miłą pamiątką.

Młodzież ZSK przedstawiła montaż słowno- muzyczny oparty na tekstach nagrodzonych w poprzednich edycjach konkursu. Wystąpiła także schola ZSK, zachwycając uczestników uroczystość swym śpiewem.

Dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom zaangażowanym w przygotowanie uroczystości wręczenia nagród IX edycji konkursu „Wypłyń na głębię”. Za rok jubileuszowa X edycja. Już dzisiaj zapraszamy wszystkich młodych artystów z diecezji sosnowieckiej do wzięcia w nim udziału!

Do zobaczenia za rok!

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji podsumowania IX edycji konkursu „Wypłyń na głębię” i zachęcamy do przeczytania artykułu na stronie Diecezji Sosnowieckiej.