Zdrowa Szkoła w Białce Tatrzańskiej

20180606_164345

W dniach od 4 do 8 czerwca 2018 roku uczniowie klasy 2 a szkoły podstawowej wyjechali na Zdrową Szkołę do Białki Tatrzańskiej, aby w pięknym regionie Podhala odpocząć po pracowitym roku szkolnym.

Uczniowie zamieszkali w pięknym pensjonacie „Ceprówka”, którego właścicielka otoczyła dzieci bardzo serdeczną opieką i troszczyła się o zapewnienie wszelkich potrzeb i oczekiwań dzieci oraz nauczycieli. Podczas pobytu realizowano program Zdrowej Szkoły, którego głównym celem było zapewnienie dzieciom wypoczynku w zdrowym klimacie oraz pobudzenie wszechstronnego rozwoju uczniów w nowej, nietypowej sytuacji pobytu poza domem, bez rodziców. Realizowano również cele z zakresu bezpieczeństwa, edukacji zdrowotnej, społeczno-przyrodniczej oraz cele wychowawcze.

W czasie trwania wyjazdu uczniowie zwiedzili zamek w Niedzicy, płynęli statkiem spacerowym po Zalewie Czorsztyńskim. Na spacerach poznali piękną okolicę Białki Tatrzańskiej. Odwiedzili Rezerwat Przyrody Przełomu Białki  obfitujący w roślinność alpejską i piękne jaskinie. Zwiedzili Zagrodę Korkoszów, czyli zespół zabytkowych budowli wiejskich, charakterystycznych dla regionu spiskiego. Niezapomnianym wydarzeniem było spotkanie z góralem i góralką, którzy zapoznali dzieci z elementami stroju góralskiego, legendami oraz tańcem i śpiewem góralskim. Każdą wolną chwilę dzieci spędzały na świeżym powietrzu korzystając z bardzo dobrze wyposażonego placu zabaw. Tradycyjne ognisko  i pieczenie kiełbasek połączone było z prezentacją programów artystycznych przygotowanych samodzielnie przez dzieci.

O żywienie dzieci bardzo dbała właścicielka pensjonatu i pracujące tam kucharki. Jedzenie było pyszne i nawet największe „niejadki” pokonywały niechęć do jedzenia. Oprócz ustalonych posiłków, o każdej porze, na życzenie, dzieci otrzymywały picie i jedzenie. Aby jeszcze bardziej zachęcić je do jedzenia otrzymały zaproszenie do kuchni i samodzielnie przygotowywały pizzę.

Pobyt zakończyła dyskoteka i pożegnalny spacer po Białce. Wypoczęci i zadowoleni wróciliśmy szczęśliwie, aby zakończyć rok szkolny.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji Zdrowa Szkoła w Białce Tatrzańskiej