100-lecie odzyskania Niepodległości Polski i „Rekord dla Niepodległej” w ZSK

logo_a
Zespół Szkół Katolickich w Sosnowcu uroczyście i godnie uczcił 100-lecie odzyskania Niepodległości Polski. Dyrekcja, Nauczyciele i Uczniowie od początku roku szkolnego włączyli się w szeregi inicjatyw związanych z tym wyjątkowym świętem.
IMG_0981
We wrześniu klasy przygotowały dekorację o tematyce niepodległościowej. Na godzinach wychowawczych Uczniowie, pod kierunkiem Wychowawców, wykonywali kotyliony, które przypięli na Kawiarenkę oraz na uroczystą Akademię.
Zostały przeprowadzone liczne konkursy, dostosowane do poszczególnych grup wiekowych:
1. Konkurs historyczno-plastyczny „Orzeł Biały-nasza duma”
2. Konkurs historyczno-plastyczny „Rok 1918 dla Polski”
3. Konkurs historyczny „Drogi Polaków do niepodległości”
4. Konkurs na Prezentację multimedialną „Drogi Polaków do wolności”
IMG_0841
Uczniowie z II klasy Liceum Ogólnokształcącego przygotowali prezentację na temat „Walki o niepodległość w naszym regionie”
Dużym przedsięwzięciem było przygotowanie Kawiarenki Patriotycznej, której myślą przewodnią było „Zaśpiewajmy dla Niepodległej”. Patronat nad Kawiarenką objął Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda. Przybyli wyjątkowi goście-przedstawiciele władz miasta i kościoła. Wśród zaproszonych nie mogło zabraknąć Księdza Kanonika Andrzeja Domagały oraz Pani Dyrektor Małgorzaty Gajdy.
IMG_0977
W miłej atmosferze razem z naszą szkolną scholą śpiewaliśmy pieśni patriotyczne i słuchaliśmy recytacji wierszy. Przybyli goście mogli obejrzeć wystawę prac konkursowych naszych Uczniów. Pani Dyrektor Małgorzata Gajda ufundowała tort oraz poczęstunek dla wszystkich. Uczniowie upiekli ciasta.
IMG_0918
W piątek 9 Listopada odbyła się uroczysta Akademia z okazji 100-lecia Niepodległości Polski. Na akademii spotkała się cała społeczność szkolna. O godzinie 11:11 odśpiewaliśmy hymn Polski, a następnie wysłuchaliśmy montażu słowno-muzycznego przygotowanego przez nauczycieli Jolantę Opuchlik-Polak i Romana Lewandowskiego.

Uczniowie również złożyli życzenia dla Niepodległej.

Ukochana Polsko, nasza Matko i Opiekunko! Z okazji Twoich setnych urodzin, bo przecież sto lat temu narodziłaś się na nowo do wolności, życzymy Ci wszystkiego, co dla Ciebie najlepsze i czego Ci najbardziej potrzeba: pokoju, zgody, zrozumienia i miłości wśród Twoich dzieci.

Uczennica z klasy III Liceum

 

Polsko,
W dniu Twoich setnych urodzin życzymy Ci wytrwałości, wielu patriotów, aby każdy Cię szanował i myślał tylko o Twoim rozwoju.

Uczennica z klasy IB Liceum

 

Polsko, życzę Ci
Całe wieki niepodległości
I obywateli pełnych radości.

Igor z klasy I Liceum

 

Droga Polsko – Ojczyzno moja, z okazji Twoich 100 urodzin pragnę życzyć Ci, abyś była suwerenna i niepodległa na zawsze. Bądź wolna, bądź przyjazna, bądź ludzka. Dla wszystkich.

Uczennica z klasy IB Liceum

 

Droga Polsko! Z okazji Twojego święta życzę Ci wszystkiego, co najlepsze! Dużo zdrowia, abyś nigdy nie zginęła, żeby wszyscy Polacy byli dobrzy, dbali o nasz naród i go pielęgnowali

Noemi klasa V

 

Wszyscy z wielkim zapałem śpiewali pieśni patriotyczne.

Dziękuję wszystkim, którzy włączyli się w przygotowaniu obchodów 100-lecia Niepodległości w naszej szkole. Dziękujemy Księdzu Kanonikowi Andrzejowi Domagale, Pani Dyrektor Małgorzacie Gajdzie, Nauczycielom, Wychowawcom a przede wszystkim Wam Kochani Uczniowie. Myślę, że Najjaśniejsza Rzeczpospolita jest z Was Dumna.
 IMG_1202
Tekst: mgr J. Opuchlik-Polak
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tej uroczystości w Galerii