Boskonalia 2019

„Bądź radosny, idź przed siebie, miej nadzieję” – to jedno z najważniejszych zdań, jakie zapisał kiedyś św. Jan Bosko. Stało się ono mottem tegorocznych Boskonaliów, które w kilku wymiarach zachęcały do pochylenia się nad spuścizną naszego Patrona. Każda z klas V, VII, VIII  SP, Gimnazjaliści oraz Licealiści mieli za zadanie wybrać jeden z wielu inspirujących cytatów św. Jana Bosko i wokół niego stworzyć film lub prezentację opowiadającą…o nas samych. Stało się to okazją nie tylko do tego, żeby lepiej poznać Ojca Bosko, ale także swoją własną klasę i odkryć wartość integracji. Podczas wizyty duszpasterskiej w salach lekcyjnych ks. Łukasz i Pani Dyrektor mieli okazję poznać i ocenić owoce pracy uczniów. Poznawanie świętych i odkrywanie ich na nowo to także słuchanie o nich. „Radość, droga, nadzieja” to tytuł konferencji, którą wygłosił ks. Arkadiusz. Była to zachęta dla nas wszystkich, by nasza radość nas zbliżała, by droga naszego życia była oparta na Bogu oraz by młodzież pamiętała każdego dnia, że jest nadzieją Kościoła i współczesnego świata.

Tekst: ks. A. Witkowski

x M.S.

„Chodźcie nogami po ziemi, a sercem mieszkajcie w niebie” – te słowa św. Jana Bosko były hasłem tegorocznych Boskonaliów w Szkole Podstawowej dla klas I-IV, VI.

Dzień 31 stycznia był okazją do radosnego świętowania liturgicznego wspomnienia ku czci św. Jana Bosko. Tego dnia uczniowie przypomnieli sobie najważniejsze wydarzenia z życia patrona naszej szkoły. Dzieci miały okazję zapoznać się z najważniejszymi naukami św. Jana Bosko, które pozostawił po sobie ten niezwykły wychowawca młodzieży. W swoim nauczaniu szczególny akcent kładł on na radosne przeżywanie każdego dnia, ale u podstaw tej radości powinna być relacja z Bogiem, który obdarza nas miłością. Więź z Jezusem poprowadzi nas do życia przepełnionego dobrem i dalekiego od zniewolenia złem. Potwierdza to św. Jan Bosko, gdy zachęca każdego z nas: „Bądź radosny, ale niech to będzie radość szczera, wypływająca ze świadomości wolnej od grzechu…” Taką postawę – zarówno rodzice, jak i wychowawcy – powinni zaszczepiać w sercach dzieci i wychowanków. Boskonalia były dobrą okazją, aby o tym przypomnieć.

Wiedza o tym, co jest ważne w nauczaniu naszego patrona, to jedna strona medalu, zaś druga – to doświadczenie tego, do czego zachęca nas św. Jan. „Bądźmy zawsze radośni a czas minie szybko …”. Odpowiedzią na tę zachętę była zabawa karnawałowa. Odbyła się ona we wtorek 5 lutego, a prowadziła ją p. Agnieszka Gwóźdź – wodzirej. O godz. 9.15 rozpoczęło się karnawałowe szaleństwo z tańcami i różnego rodzaju zabawami. Uczniowie klas VI – pod opieką p. Alicji Marciniec – przygotowali szkolny „mini-bar”, w którym można było nabyć różnego rodzaju przekąski oraz słodkości.

Zanim jednak rozpoczęła się zabawa karnawałowa uczniowie wraz z nauczycielami zgromadzili się o godz. 8.15 na świetlicy. Mimo, że zakończył się już okres Bożego Narodzenia, miała miejsce wizyta duszpasterska zwana w polskiej tradycji kolędą. Najpierw dzieci przygotowały salę na przyjęcie kapłana. Nad przygotowaniami czuwał ks. Mariusz. Na stoliku – nakrytym białym obrusem –  dzieci postawiły krzyż, lichtarze i świece. Nie zapomniały o Biblii oraz kropidle. Potem pomogły przygotować się księdzu Mariuszowi. Wiedziały, że potrzebna jest komża i stuła. Mały problem zaistniał przy wskazaniu nazwy nakrycia głowy kapłana. Padały odpowiedzi, że jest to „kapelusz”, „beret” oraz „czapka księdza”. Nikt nie wpadł na pomysł, że jest to „biret”.

Kiedy już wszystko było gotowe powstaliśmy do wspólnej modlitwy, która rozpoczęła się pokropieniem wodą święconą na pamiątkę przyjętego niegdyś chrztu świętego, a zakończyła – błogosławieństwem. By tradycji stało się zadość jeden z uczniów wypisał na drzwiach symbol K+M+B 2019. Nie mogło zabraknąć pamiątkowych obrazków kolędowych, które dzieciom oraz nauczycielom wręczył ks. Mariusz.

Po wspólnej modlitwie rozpoczął się czas radości i zabawy… Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji w GALERII BOSKONALIA 2019

 

Tekst: ks. M. Socała