Inauguracja roku szkolnego 2020/2021

               We wtorek, 1 września, o godz. 10.00 w kościele św. Tomasza Apostoła w Sosnowcu wspólnota Zespołu Szkół Katolickich im. św. Jana Bosko w Sosnowcu – Ks. Kanonik Andrzej Domagała, Pani Dyrektor Małgorzata Gajda, wszyscy pracownicy szkoły, a przede wszystkim uczniowie oraz ich rodzice – spotkała się na uroczystej Mszy św. inaugurującej nowy rok szkolny i katechetyczny.

               Eucharystii przewodniczył Ks. Biskup Ordynariusz Grzegorz Kaszak, który powitał zebranych, zachęcając ich do wspólnej modlitwy na początku przygody, którą jest nowy rok szkolny. Ks. Kanonik, celebrujący Mszę św. w intencji Księdza Biskupa, dziękując Ekscelencji za obecność, wyraził radość ze wspólnego spotkania po trudnych miesiącach zamknięcia w początkach walki z koronawirusem.

               W kazaniu Ksiądz Biskup jeszcze raz podkreślił, że nauka może być przygodą. Bywa trudna, co pokazały ostatnie miesiące poprzedniego roku szkolnego. Powinniśmy jednak odnaleźć w sobie siłę do pokonywania przeszkód. Ks. Biskup wspominał tych, którzy mimo trudów i niebezpieczeństw związanych z okupacją podejmowali naukę, choć groziły za to surowe kary. Ci, którzy chcą podporządkować sobie człowieka, mają bowiem świadomość, że o wiele trudniej jest zniewolić ludzi mądrych.

               Ponadto Ks. Biskup zestawił niewidocznego drobnego wroga – wirus – z niezwykłymi osiągnięciami człowieka XXI wieku. Strach przed chorobą i śmiercią, nieumiejętność walki z tak podstępnym wirusem pokazuje nam, jak ważne jest zaufanie Bogu.

               Ksiądz Biskup wyraził wdzięczność nauczycielom za pracę zdalną; podziękował także rodzicom za pomoc okazaną uczniom w czasie nauki on-line. Szkoła katolicka pięknie zdała egzamin w tym trudnym czasie.

               Pod koniec Eucharystii miał miejsce bardzo miły akcent – najmłodsi członkowie społeczności szkolnej, uczniowie klas I szkoły podstawowej, z dumą przynieśli do kościoła swoje plecaki oraz przyrządy szkolne. Ksiądz Biskup pobłogosławił tornistry, a wzruszeni rodzice na moment stali się fotoreporterami.

               W czwartek, 3 września, przypada wspomnienie św. Grzegorza Wielkiego. Z tej okazji przedstawiciele Zespołu Szkół Katolickich jako pierwsi złożyli życzenia Księdzu Biskupowi.

               „Nikt na świecie nie żyje wyłącznie dla siebie. Jesteśmy tu także dla innych.” – św. Grzegorz Wielki. Dziękując Ekscelencji za obecność wśród społeczności naszej szkoły katolickiej, życzyliśmy pokory i radości w pełnieniu posługi biskupiej; błogosławieństwa Bożego i zdrowia oraz bycia wśród ludzi życzliwych i z kochającym sercem.

               Po zakończonej uroczystości odbyły się krótkie spotkania organizacyjne z wychowawcami poszczególnych klas.

tekst Anna Kapuścik, Iwona Cioch-Książek

DSC03273

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji w naszej galerii.

Zachęcamy również do odwiedzenia również strony Diecezji Sosnowieckiej – kliknij tutaj