Uroki jesieni w Pieninach

Pieniny to region, którzy swym pięknem przyciąga corocznie wielu turystów. Tym razem nasi wychowankowie postanowili przekonać się, jaki urok ma jesień w tych niezwykłych górach.

W dniach 20 – 22 października uczniowie klas 4- 6 wraz z opiekunami uczestniczyli w wycieczce w okolice Pienińskiego Przełomu Dunajca. Pogoda dopisała, humory również, a atrakcji nie brakowało.

Uczniowie mieli okazję zwiedzić Szczawnicę, czyli uzdrowisko malowniczo położone tuż nad potokiem Grajcarek. Przewodnik opowiedział uczniom o historii miasta i regionu, pokazał Plac Dietla i Pijalnię Wód Mineralnych, oprowadził po Dolnym i Górnym Parku Zdrojowym, uczniowie mieli oczywiście okazję spróbować wód zdrojowych, z których słynie uzdrowisko. 

Kolejnym punktem wycieczki był urokliwy Wąwóz Homole, którym uczniowie dotarli do punktu widokowego przy górnej stacji kolejki linowej, a tam czekała na nich niespodzianka – wielkie stado owiec oscypki i odpoczynek w prawdziwej bacówce.

Następnym przystankiem podczas wycieczki było zwiedzanie zamku w Niedzicy. Uczniowie zwiedzili Górny i Dolny Zamek, wozownię, spichlerz, posłuchali ciekawych historii i legend związanych z mieszkańcami tego miejsca, następnie mieli okazję podziwiać piękne widoki z zapory wodnej w Niedzicy na Zbiorniku Czorsztyńskim i oczywiście skosztować specjałów tego regionu.

Zwieńczeniem pienińskiej przygody był pobyt w Parku Rozrywki „Spiska Kraina”, ognisko z pieczeniem kiełbasek i góralskimi tańcami oraz szereg atrakcji przygotowanych dla uczniów w domu wczasowym „Kinga”, takich jak gra w bingo, malowanie koszulek czy dyskoteka.

Pieniny jesienią pozostawiły wiele niezatartych wspomnień, uczniowie wrócili z pięknymi fotografiami gór, mnóstwem zakupionych pamiątek i uśmiechem na ustach.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji w galerii.

 

Tekst: mgr Anna Kapuścik

Foto: mgr Beata Borzym