Saksonia w świątecznym blasku

Zima to czas adwentu i Bożego Narodzenia… W Niemczech każda pora ma swój niepowtarzalny urok. Miasta i wioski są świątecznie udekorowane, zaczynają się jarmarki bożonarodzeniowe. W powietrzu unosi się zapach pierników, strucli i przypraw. W Dreźnie już po raz 588 odbywa się jarmark Striezelmarkt. Będąc w Dreźnie podziwialiśmy świąteczny nastrój, zachwycającą atmosferę oraz adwentowy blask. Najpiękniej jest po zmroku.

Spacer ulicami starego miasta: zobaczyliśmy Plac teatralny z Operą, Kościół Marii Panny, piękny barokowy pałac Zwinger, na terenie którego znajdują się wystawy i muzea, aż do zamku będącego siedzibą dworu. Przeszliśmy na plac Altmarkt, gdzie odbywa się najstarszy bożonarodzeniowy jarmark w Niemczech, którego tradycja sięga XV w. Delektowaliśmy się specjałami z czekolady, marcepanu, piernika i słynnej bożonarodzeniowej strucli Dresdner Stollen – maślanego ciasta drożdżowego z bakaliami.

W naszej pamięci na długo pozostanie Miśnia.

Położona nad brzegiem Łaby Miśnia swoją sławę zawdzięcza najstarszej w Położona nad brzegiem Łaby Miśnia swoją sławę zawdzięcza najstarszej w Europie fabryce porcelany. Od ponad 300 lat artyście i rzeźbiarze z zegarmistrzowską precyzją formują i dekorują porcelanowe dzieła sztuki, których ceny potrafią przyprawić o zawrót głowy. Kiedy jednak zobaczyliśmy, jak wiele żmudnej i artystycznej pracy wkładane jest w każdy detal, zrozumieliśmy dlaczego tak krucha i ulotna rzecz może kosztować krocie. Miśnia to nie tylko porcelana, to kolebka Saksonii i urocze miasteczko z pięknym zamkiem, zabytkową katedrą, dobrym winem i niezapomnianymi widokami Europie fabryce porcelany. Od ponad 300 lat artyście i rzeźbiarze z zegarmistrzowską precyzją formują i dekorują porcelanowe dzieła sztuki, których ceny potrafią przyprawić o zawrót głowy. Kiedy jednak zobaczyliśmy, jak wiele żmudnej i artystycznej pracy wkładane jest w każdy detal, zrozumieliśmy dlaczego tak krucha i ulotna rzecz może kosztować krocie. Miśnia to nie tylko porcelana, to kolebka Saksonii i urocze miasteczko z pięknym zamkiem, zabytkową katedrą i niezapomnianymi widokami.

Niesamowite wrażenia, artystyczny smak, świąteczny blask, magia jarmarku, piękna pogoda i oczywiście pogoda ducha uczestników wycieczki – to tak w wielkim skrócie podsumowanie naszego wyjazdu. Dziękujemy Wam za wspólnie spędzony czas.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

mgr Anna Pałys

mgr Ewelina Majewska – Pyrkosz