MegaMisja

MegaMisja dla szkół podstawowych – o programie

91c90a02a6bf243aa05a6c7241130481ac760dce

Dzięki technologiom dzieci mogą uczyć się wielu nowych rzeczy, poznawać świat, rozwijać pasje. Często bardzo sprawnie posługują się tabletem, smartfonem i innymi sprzętami, ale techniczne umiejętności nie wystarczą, by bezpiecznie korzystać z internetu.

Solidna baza

MegaMisja to nieodpłatny ogólnopolski program edukacyjny dla szkół podstawowych. Może być realizowany w ramach zajęć lub na świetlicy szkolnej. Adresujemy go do nauczycieli oraz dzieci w wieku 6-10 lat. Naszym celem jest podniesienie wiedzy i cyfrowych kompetencji nauczycieli, wychowawców świetlic oraz ich uczniów. Zależy nam, by najmłodsi byli bezpiecznymi i świadomymi użytkownikami multimediów, a nauczyciele mieli dostęp do sprawdzonych materiałów, dzięki którym mogą prowadzić nowoczesne zajęcia dla dzieci. MegaMisja daje solidną bazę do mądrego i bezpiecznego poruszania się po świecie, w którym dzisiaj nie obędziemy się bez technologii.

MegaMisja to odpowiedź na potrzeby

Z badań Centrum Cyfrowego Projekt: Polska wynika, że aż 97% wychowawców świetlic postrzega nowe technologie, jako szansę, by uczynić naukę ciekawszą i łatwiejszą i jednocześnie 80% z nich obawia się o bezpieczeństwo dzieci korzystających z tych technologii.

Właśnie dlatego wychowawcom uczestniczącym w programie udostępniamy portal MegaMisji, w którym znajdą oni gotowe scenariusze zajęć na temat bezpiecznego i twórczego korzystania z nowych mediów. Proponowane tematy pomogą uatrakcyjnić nauczycielom prowadzone lekcje oraz plan pracy świetlicy szkolnej.
Aby dostosować się do potrzeb dzieci, wyzwania oparte są na mechanizmie gry edukacyjnej. Pojawiają się w niej animowani bohaterowie, którzy mają mnóstwo pytań i kłopot z pewnym cyfrowym wynalazkiem. Dzieci, pracując w grupie, podejmują kolejne zadania w MegaMisji i zdobywają punkty, aby móc wymieniać je na nagrody pomocne w realizacji zajęć: sprzęt multimedialny, książki, materiały plastyczne, pomoce edukacyjne, które wzbogacą wyposażenie placówki.

Cyfrowe kompetencje przyszłości

Przy realizacji wyzwań uczą się, jakie treści można publikować w internecie, jak chronić swoją prywatność, unikać niebezpieczeństw w sieci, przestrzegać netykiety i praw autorskich, jak znaleźć wiarygodne informacje w internecie, tworzyć i obrabiać proste grafiki, dźwięki i filmy.
W MegaMisji stawiamy na współpracę między dziećmi, twórczą dyskusję w trakcie zajęć i zabawę, która przyspieszy nabywanie cyfrowych kompetencji.

Honorowym ambasadorem programu Grzegorz Kasdepke – autor bestsellerowych książek dla dzieci.

 

ZADANIE 1

 

Dziś do pomocy Kubie i Julce w ogarnięciu bałaganu w encyklopedii została zaproszona klasa 2b. Zaprzyjaźniliśmy się w Julką i Kubą i bardzo, bardzo chętnie pomogliśmy im rozwiązać kilka problemów. Skąd czerpać informacje? O co możemy pytać, kiedy zamarzy nam się zwierzątko w domu? Gdzie szukać pomocy i z kim jej szukać? Pojawiło się wiele pytań ale i wiele odpowiedzi.

Kiedy już zrobiliśmy plakat było nam wszystkim bardzo miło, gdy otrzymaliśmy w nagrodę 50 punktów!!!! To dużo:):) Wow:)

Pierwsze zadanie za nami. jesteśmy ciekawi, co będzie dalej…

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji w Galerii.

 

Opracowała Alicja Marciniec

Opublikowała Ewelina Majewska Pyrkosz