Programowanie

 LOGOMOCJA-IMAGINE- NAUKA PROGRAMOWANIA Z ŻÓŁWIEM

 

Logo – zabawy z żółwiem

 Geometria żółwia nie jest wynikiem pracy jednej osoby – od 1970 roku trwały prace z materiałami przygotowywanymi przez Zespół Logo (Logo Group) w Laboratorium Sztucznej Inteligencji w Massachusetts Institute of Technology. Jednak fundamentalne znaczenie miały działania Seymoura Paperta, dyrektora Zespołu Logo. Nie tylko zapoczątkował on pracę nad geometrią żółwia, ale jest autorem wizji używania komputerów w nauczaniu.Na tych stronach chcemy wspomagać wszystkich, którzy są zainteresowani językiem Logo, a szczególnie użytkowników Logomocji, polskiej edycji Imagine.

Nowa wersja pomocy do programu Logomocja

29 grudnia 2016Na komputerach z systemem operacyjnym Windows 7, 8, 10 pojawiają się problemy z korzystaniem z plików pomocy przygotowanych dla wcześniejszej wersji systemu operacyjnego. Została opracowana nowa wersja pomocy do programu Logomocja poprawnie działająca w tych systemach (również w Windows XP). Niestety nie jest ona uruchamiana automatycznie po naciśnięciu klawisza F1 w programie Logomocja, ale można ją uruchomić niezależnie.Po pobraniu plików Imagine.chm (pomoc do Logomocji) oraz LogoM.chm (pomoc do Edytora postaci), należy umieścić je w wygodnym dla siebie miejscu i uruchomić dwukrotnym kliknięciem myszką. Jeśli nie widzimy zawartości pomocy, oznacza to że Windows zablokował jej wyświetlanie jako pliku pobranego z internetu. Aby odblokować treść pomocy należy kliknąć na ikonie pliku prawym przyciskiem myszki, wybrać opcję Właściwości i zaznaczyć opcję Odblokuj.

odblokowanie treści pomocy

Program Imagine, powstał w 2001 roku na Słowacji, podobnie jak Logo Komeniusz jest on dziełem zespołu pracowników Uniwersytetu Komeniusza w Bratysławie: Ivana Kalaša, Petera Tomcsányi, Andreja Blaho i Lubomira Salanci.Imagine jest obiektowym środowiskiem programistycznym, dzięki temu możemy za jego pomocą poznać zasady programowania sterowanego zdarzeniami czy pojęcie dziedziczenia. W Imagine pojawiły się nowe cechy typowe dla środowiska Windows: długie nazwy plików, pola edycyjne, przyciski z ikonami, paski przewijania. Żółwiom możemy przypisywać postacie, tworzone w zupełnie nowy sposób. Łatwo jest uzyskiwać animację, bowiem postaci żółwi są odtwarzane automatycznie przez Imagine. Nie zapomniano także o multimediach, Internecie oraz pracy w sieci.Nazwa programu jest bardzo podobna w różnych krajach: słowacka wersja to Imagine Vytváraj a poznávaj, angielska – Imagine Logo, brazylijska – Imagine, portugalska – Imagina, Cria e Constrói.Polskiej wersji programu została nadana nazwa Logomocja, polska edycja Imagine.Co znajdziesz w Logomocji, polskiej edycji Imagine?Logo to język programowania powstały w latach 60 XX wieku jako narzędzie do nauczania dzieci. WiĘkszości kojarzy się on z grafiką żółwia, jednak umożliwia także wykonywanie obliczeń, definiowanie własnych funkcji i poleceń oraz badanie i rozwiązywanie różnych problemów z wielu dziedzin. Imagine to nie tylko możliwość tradycyjnej pracy w Logo, ale również:

 • możliwość tworzenia obiektów i obsługi ich zdarzeń (obiektami mogą być np. żółwie):
  • dla każdego żółwia można zdefiniować własną obsługę zdarzeń,
  • każdy żółw może mieć własne procedury,
  • każdy żółw może mieć własne zmienne,
 • tworzenie zaawansowanej grafiki, budowanie złożonych animowanych postaci,
 • swobodne operowanie przyciskami, suwakami, polami tekstowymi,
 • publikowanie projektów w Internecie,
 • proste tworzenie animacji,
 • możliwość tworzenia projektów sieciowych,
 • prosta obsługa plików multimedialnych,
 • możliwość sterowania np. klockami Lego,
 • rozpoznawanie mowy (sterowanie dźwiękiem).

Imagine jest środowiskiem, w którym można tworzyć również duże projekty dydaktyczne. Przygotowane projekty można uruchamiać za pomoca wersji demonstracyjnej polskiej edycji programu – Logomocji. Istnieje także możliwość zapisywania projektu w postaci strony WWW, należy wówczas zainstalować specjalny plug-in do oglądania takich projektów za pomoca przeglądarki.Pliki do ściągnięcia:

Uwaga: W chwili obecnej plug-in Logomocji można instalować jedynie w 32-bitowych wersjach przeglądarek.Na komputerach z systemem operacyjnym Windows 7, 8, 10 pojawiają się problemy z korzystaniem z plików pomocy przygotowanych dla wcześniejszej wersji systemu operacyjnego. Nowa wersja pomocy do programu Logomocja do pobrania:

Uwaga: Niestety pomoc w nowej wersji nie jest uruchamiana automatycznie po naciśnięciu klawisza F1 w programie Logomocja, ale można ją uruchomić niezależnie.

źródło: https://logo.oeiizk.waw.pl