Nasze Katolickie Liceum zakwalifikowało się do bezpłatnego udziału w Warsztatach Laboratoriów Przyszłości w ramach międzynarodowej konferencji Perspektywy Women in Tech Summit 2022 – największej w Europie imprezy dla kobiet działających w obszarach technologicznych, która odbyła się w warszawskim EXPO XXI.
7 czerwca 2022 grupa naszych wyjątkowych licealistów miała przyjemność uczestniczyć w największym wydarzeniu z branży Tech&IT w Europie. Mieliśmy okazję uczestniczyć w otwartych wykładach, zobaczyć wystąpienia sławnych ludzi sukcesu w dziedzinie IT i nie tylko. Oczywiście większość wykładów była w języku angielskim. Na szczęście nasze kompetencje językowe są na wysokim poziomie. Dużym zainteresowaniem cieszyły się także stoiska Partnerów wydarzenia, czyli znanych gigantów firm, którzy przygotowali wiele atrakcji i niespodzianek.
Wiele emocji towarzyszyło nam podczas warsztatów „Gra Szyfrów – immersyjna edukacja historyczna”, zorganizowanych przez Biuro Nowych Technologii IPN w Warszawie.
„Gra szyfrów” to projekt gamingowy przygotowany jako gra FPP (first person perspective), składająca się z trzech misji. Opisują one przebieg wojny polsko-bolszewickiej oraz wpływ polskiej kryptologii na jej zwycięski finał. Każdy uczestnik gry może złamać bolszewickie szyfry i zniszczyć sowiecki pociąg pancerny. Dziesiątki młodych osób wciela się w autentyczne postacie żołnierzy walczących podczas wojny polsko-bolszewickiej z 1920 roku, uruchamia skomplikowane urządzenia komunikacyjne sprzed 100 lat i ratuje Europę przed komunistycznym zniewoleniem. Rozwiązania zastosowane w grze powstały na bazie materiałów źródłowych lub zostały dokładnie odwzorowane z historycznych eksponatów. Misje graczy to udokumentowane wydarzenia historyczne, a każdy z bohaterów ma inne, kluczowe dla wyników bitwy zadanie. Ta pierwszoosobowa gra 3d z elementami skradania oraz rozbudowanymi zagadkami wprowadza gracza w świat wojny, która zdefiniowała Europę. Jej fabuła rozpoczyna się pod koniec 1920 roku, kiedy to toczy się walka o Korosteń – kluczowy węzeł kolejowy oraz bazę techniczno-zaopatrzeniową (opis pochodzi ze strony Biuro Nowych Technologii IPN współorganizatorem Strefy Laboratoriów Przyszłości na Perspektywy Women in Tech 2022 – Aktualności – Instytut Pamięci Narodowej)
Mieliśmy okazję uczestniczyć także w Certyfikowanych Warsztatach – Programowanie robotów . W trakcie zajęć uczestnicy poznali roboty programowalne SkriBot i mieli za zadanie zaprogramować odpowiednia trasę dla niego i wykorzystując odpowiednie zależności matematyczne i fizyczne wyznaczyć z jaką prędkością porusza się robot. Warsztaty poprowadzili Trenerzy Skriware. Nasi licealiści świetnie poradzili sobie z wykonaniem tego zadania.
Z pewnością ten wyjazd na długo zostanie w naszej pamięci.
mgr Ewelina Majewska Pyrkosz