Młodzieżowe spotkanie NASK

We wtorek 26 kwietnia 2022 miało miejsce długo wyczekiwane spotkanie dla uczniów, w ramach Szkolnego Koła KOMIN. Organizatorem był NASK. Na początku odbyło się głosowanie – Jaka będzie nowa nazwa dla naszego Panelu Młodzieżowego ( do tej pory KOMIN).
Propozycje nowej nazwy to:
NID – Nastoletni Internetowi Doradcy
MEI – Młodzi Eksperci ds. Internetu
IMP – Internet Młodych dla Przyszłości
IM – Internet Młodych
CPU – Cyfrowa Przyszłość Ucznia
NET – Nastoletni Eksperci Nowych Technologii

Zdecydowanie wygrało CPU – nasza grupa również przesyłała głosy właśnie na CPU 🙂

Następnie obejrzeliśmy prezentację kampanii „Nie na pokaz” – prezentacja najnowszej kampanii społecznej Safer Internet „nie na pokaz”. Potem nastąpiło wprowadzenie do tematyki Fake News i prezentacja „Włącz weryfikację”.
Wszyscy zastanawialiśmy się czy problem fake newsów i dezinformacji dotyczy tylko dorosłych? Nic bardziej mylnego! A co sądzą o tym nasi uczniowie?
Moim zdaniem problem fake newsów jak najbardziej dotyczy również osoby niepełnoletnie. W obecnych czasach praktycznie każdy z nas korzysta codziennie z internetu. Codziennie w internecie pojawia się wiele fałszywych informacji, które odczytujemy. Zmienia się wtedy całkowicie nasz tok postępowania. Zaczynają się tworzyć nieścisłości na dane tematy, które mogą przerodzić się w kłótnie spowodowaną jedynie tym, że ktoś postanowił nas oszukać. Niektórzy mogą chodzić smutni bądź nawet w żałobie, gdy usłyszą, że ich ulubiony aktor, a zarazem idol nie żyje. Młodzież może sobie dużo gorzej radzić w takich sytuacjach niż dorośli, a z czasem problemy te mogą się pogłębiać i powodować myśli samobójcze. I tutaj warto zadać sobie pytanie „po co?”. Dlaczego ludzie chcą nas oszukiwać? Niektórzy będą chcieli się wzbogacić, bo dany artykuł jest chętniej czytany niż inne, a inni będą chcieli czerpać satysfakcję z oszukiwania ludzi. Niestety ludzi umysł jest nam dość często bardzo daleki od zrozumienia.
Maksymilian
Nie, ponieważ w internecie jest dużo kanałów między innymi na YouTube , które często albo są niedoinformowane albo chcą zachęcić nieświadome młode osoby na clickbeity, czyli przyciąganie uwagi odbiorców na ciekawe miniatury lub tytuły, które są wyolbrzymione. A jak wiadomo na YouTube przebywa głównie młoda widownia wiec problem fake newsów i dezinformacji nie dotyczy tylko dorosłych, lecz także młodych osób szukających informacji w internecie.
Jakub

W dalszej części odbywały się konsultacje tematyki webinarów dla młodzieży. Młodzież przed spotkaniem otrzymała zadanie – każda grupa powinna wymyślić od 1 do 3 tematów webinaru, który ich zdaniem może być interesujący i pożyteczny dla młodzieży. Na spotkaniu przedstawiciele każdej grupy zaprezentowali pomysły. Nasi uczniowie również zabrali głos w tych konsultacjach.

Tematy webinarów, jakie przygotowaliśmy w grupie dotyczyły:
  • problemów psychicznych uczniów – jak rozmawiać z psychologiem?
  • kontaktów międzyludzkich w szkole
  • metod przyswajania wiedzy
Więcej uwagi poświęciliśmy kontaktom i relacjom, jakie panują w szkolnej grupie, a nie bez znaczenia dla naszej psychiki miało niewątpliwie zdalne nauczanie, które zaburzyło nasze codzienne funkcjonowanie, ograniczało współuczestniczenie w życiu szkoły, a w wielu przypadkach nawet prowadziło do depresji.
Antosia

Na zakończenie dowiedzieliśmy się  „Jak zostać białym hackerem?”. Jesteście ciekawi – zachęcamy do spotkań w ramach szkolnego Koła CPU – od teraz nowa nazwa dla naszego zespołu także 🙂

Dziękuję Wam za aktywność, zaangażowanie, kreatywność i wielką odwagę. Jesteście WIELCY i WSPANIALI !!!
mgr Ewelina Majewska Pyrkosz