#ScratchDay

Małymi krokami zbliża się długo wyczekiwany przez nas #ScratchDay, który w tym roku potrwa tydzień – od 17 do 23 maja 2022. 

scratch maj

W maju na całym świecie odbywają się różnorodne imprezy związane z programowaniem w języku Scratch. To doskonała okazja do zapoznania się z tym ciekawym narzędziem lub kontynuowania pracy w aplikacji.

Wydarzenie organizowane jest przez Fundację Scratcha we współpracy z grupą badawczą MIT Lifelong Kindergarten. Zarówno sami organizatorzy, jak i organizacje z całego świata, planują z tej okazji różne wydarzenia i wyzwania udostępniane online.

Czym jest Scratch?

Scratch to wizualny język programowania i platforma internetowa, gdzie dzieci mogą tworzyć własne animacje, gry i inne projekty. To, co wyróżnia Scratcha spośród dziesiątek narzędzi do nauczania programowania, to niesamowity zespół twórców oraz założenia wywodzące się z badaniach naukowych, zgodnie z którymi jest tworzony. Pomysłodawca Scratcha, Mitchel Resnick, profesor MIT, lider grupy badawczej Lifelong Kindergarten i założyciel Fundacji Scratcha, przedstawia swoje idee dotyczące edukacji pod hasłem “4P”:

  1. Projects (projekty)
  2. Passions (pasja)
  3. Peers (rówieśnicy współpracujący ze sobą)
  4. Play (zabawa)

Resnick argumentuje, że w świecie dynamicznych zmian, w którym roboty i algorytmy przejmą od człowieka zadania schematyczne i powtarzalne, niezwykle istotną umiejętnością stanie się myślenie kreatywne coś, w czym człowiek zawsze prześcignie maszynę. Z tego względu wraz z zespołem badawczym oraz społecznością edukatorów z całego świata tworzy on narzędzia rozwijające kreatywność poprzez: uczenie pracy projektowej (Projects), wspieranie pasji uczniów (Passion), zachęcanie do współpracy z rówieśnikami (Peers), umożliwienie swobodnej zabawy (Play).

Kursy programowania w Scratch  z Klubem Młodego Programisty

Jak świętować? Jeśli dopiero zaczynacie przygodę ze Scratch zapraszamy na platformę OSE IT-Szkoła, gdzie czekają na Was dwa darmowe kury programowania w Scratch dla uczniów i nauczycieli:

  • Programowanie w Scratch Junior z Klubem Młodego Programisty” – skierowany do młodszych dzieci (6-9 lat) i tych wszystkich, którzy nie mieli jeszcze okazji spróbować swoich sił w kodowaniu -> przejdź do kursu
  • Programowanie w Scratch 3.0 z Klubem Młodego Programisty” – na ten kurs zapraszamy przede wszystkim starszych uczniów szkół podstawowych (dzieci w wieku 9-12 lat) i tych, którzy czują, że w Scratchu Juniorze programować mogą nawet z zamkniętymi oczami -> przejdź do kursu

Oba kursy w metodyczny i merytoryczny sposób wprowadzą uczniów w świat programowania blokowego. Od podstaw, krok po kroku, uczestnicy kursu nauczą się tworzyć – najpierw mniej, a później już nieco bardziej złożone – programy w wizualnym języku programowania Scratch. Dowiedzą się jaką rolę w programowaniu mają konstrukcje warunkowe, pętle, funkcje oraz zmienne. Nauczą się także debugować błędy, a wszystko poprzez przygotowywanie krótkich animacji i gier w aplikacjach Scratch Junior i Scratch 3.0. Musicie tego spróbować – pokażemy Wam, jak za pomocą prostego kodu wyczarować coś wyjątkowego. Do tej pory kursy zebrały 5000 uczestników!

Jak dołączyć? Nic trudnego – wystarczy wejść na stronę https://it-szkola.edu.pl/ wpisać w wyszukiwarce słowo „Scratch”, wybrać odpowiedni kurs dla siebie, założyć konto i gotowe!

Każdy kurs zawiera 8 modułów – możecie więc zrealizować cały program w ciągu całego miesiąca maj lub tygodnia Scratch Month, tj. 17-23 maja.  

Więcej informacji: https://www.gov.pl/web/koduj/scratch-kmp

 

Urodziny Scratch ze Stowarzyszeniem Cyfrowy Dialog

W Polsce świętujemy  miesiąc Scratcha biorąc udział w darmowych wydarzeniach organizowanych przez różne organizacje, w  tym przez Stowarzyszenie Cyfrowy Dialog. Oto z czego możecie skorzystać:

  1. Urodziny Scratcha – 18 maja. Zeszłoroczna impreza organizowana przez stowarzyszenie okazała się wielkim sukcesem. Sukcesy warto powtarzać dlatego także w tym roku Cyfrowy Dialog przygotował specjalną imprezę urodzinową. Zaproszenie i więcej informacji: https://cyfrowydialog.pl/news/swietuj-z-nami-urodziny-scratcha.
  2. Wyzwania z kotem Scratchem na każdy dzień – na każdy dzień maja stowarzyszenie przygotowało jedno wyzwanie – świetna gratka dla nauczycieli i uczniów. Więcej informacji znajdziecie na stronie: https://cyfrowydialog.pl/blog/wyzwania-na-scratchowy-maj-i-urodzinowe-prezenty Ważne! Wyzwania będą także publikowane w języku angielskim na Twitterze stowarzyszenia!
  3. Publikacje o scratchowaniu w praktyce – jeśli chcecie dowiedzieć się o programowaniu w Scratch w praktyce, zajrzyjcie do artykułów o scratchowaniu międzypokoleniowym i historii nauczycieli, którzy uczą Scratcha dzieciaki i młodzież. Na stronie stowarzyszenia znajdziecie pierwsze dwa wpisy z cyklu, który zaplanowany jest na osiem historii.

Zapraszamy:)

 

Źródło: https://www.gov.pl